حقایق نیویورک ؛ شهری که هیچوقت نمی‌خوابد. سیب بزرگ. گاتهام. نیویورک سیتی اسامی گوناگونی دارد. در واقع تعداد نام های این شهر جذاب به بیش از ۱۰ تا می‌رسد. این تنها یکی از فکت های نیویورک سیتی است و ما در ادامه قصد داریم به جزئیاتی از این شهر اشاره کنیم که کمتر کسی از آنها خبر دارد.

حقایق نیویورک اثبات می کنند که این شهر چندان هم عادی نیست

۱. نام میدان تایمز از نشریه ی The New York Times الهام گرفته شده است. در ابتدا این میدان با نام Longacre شناخته می‌شد تا اینکه نشریه ی تایمز در سال ۱۹۰۴ به آنجا منتقل شد.

۲. حتماً میدانید که نیویورک به واسطه ی پیتزای فوق العاده اش به شدت مشهور است. اما آیا می‌دانستید که اولین پیتزا فروشی در ایالات متحده در شهر نیویورک کار خود را شروع کرده است؟ Lombardi در سال ۱۸۹۵ آغاز به کار کرد و همچنان هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بهترین پیتزاهای نیویورک را دارد. نکته ی جالب درباره ی پیتزا در نیویورک این است که قیمت بلیط یک طرفه ی مترو و هر تکه از پیتزا در طول ۵۰ سال گذشته برابر بوده است و این موجب شگفتی همه شده است. حتی افزایش قیمت آنها نیز کاملاً همزمان بوده است.

۳. تنوع فرهنگی در نیویورک به شدت گسترده است به طوری که مردم در این شهر به ۸۰۰ زبان مختلف صحبت می‌کنند. بله، ۸۰۰. در نتیجه نیویورک به لحاظ زبانی و فرهنگی به یکی از متنوع ترین شهرهای دنیا تبدیل شده است.

۴. کدام سازه ی تاریخی قدمت بیشتری دارد؟ پل بروکلین در نیویورک یا Tower Bridge در لندن؟ اگر نظر شما پل بروکلین است پس جوابتان درست است.

۵. اگر تا به حال به نیویورک رفته باشید حتماً می‌دانید که رانندگان همواره در حال بوق زدن هستند. این در حالی است که بوق زدنِ بی مورد در این شهر غیرمجاز است. این یکی از فکت های نیویورک است که چندان واقعی به نظر نمی‌رسد!

۶. بر خلاف عقیده ی بسیاری از مردم که فکر می‌کنند واشنگتن دی سی اولین پایتخت ایالات متحده بوده است، در واقع این نیویورک بود که به عنوان اولین پایتخت ایالات متحده انتخاب شد.

۷. همه ی ما جمله ی “سریعتر از دقیقه ی نیویورک” را شنیده ایم. دلیل استفاده از این جمله این است که در هر ۴.۴ دقیقه در نیویورک یک بچه به دنیا می‌آید. این یعنی نرخ تولد در این شهر بسیار بالا است.

۸. مردم در این شهر میتوانند برای بالا تنه هیچ پوششی نداشته باشند. اما نگران نباشید، همه ترجیح می‌دهند که پوشش خود را رعایت کنند.


۹. در کتابخانه ی اصلی نیویورک بیش از ۵۰ میلیون کتاب وجود دارد. در نتیجه به سومین کتابخانه ی بزرگ جهان و دومین کتابخانه ی بزرگ ایالات متحده تبدیل شده است.

۱۰. ساختمان Empire State به طور میانگین در هر سال ۲۳ بار مورد اصابت رعد و برق قرار می‌گیرد.

۱۱. در خارج از اسرائیل، بیشترین جمعیت یهودی ها در نیویورک می‌باشد. همچنین در خارج از آسیا، بیشترین جمعیت چینی ها در این شهر واقع شده است. ناگفته نماند که تعداد شهروندان پورتو ریکویی در نیویورک بیشتر از هر شهر دیگر در جهان است.

حقایق آرمان شهر زیبای نیویورک

۱۲. شاید نپوشیدن لباس در نیویورک مجاز باشد، اما خارج کردن باد معده در کلیساهای این شهر یک تخلف به حساب می‌آید. این قانون به این دلیل است که فرد متخلف با انجام این کار باعث میشود که نظم و همچنین حرمت مراسمی که در آنجا برگزار شده است، خدشه دار شود. حال این مراسم می‌تواند یک رویداد مذهبی باشد و یا مجلس عروسی یا ختم باشد.


۱۳. تا دهه ی ۱۹۲۰ میلادی، روز ۱ مِه به عنوان روز اسباب کشی شناخته می‌شد. در نتیجه اکثر شهروندان تصمیم می‌گرفتند که در این روز اقدام به اسباب کشی کنند. فقط تصور کنید که چه آشوبی در شهر به پا میشد. می‌توانیم بگوییم که این عجیب ترین فکت درباره ی نیویورک است.

۱۴. فروشگاه زنجیره ای مرکزی نیویورک که تنها راه مستقیم برای رسیدن به پارک مرکزی است، در ابتدا محلی بود که ثروتمندانِ نیویورکی اموال و دارایی های گران قیمت خود را به رخ یکدیگر می‌کشیدند.

۱۵. بانک فدرالِ نیویورک بیشترین ظرفیت ذخیره سازی را در میان بانک های جهان دارد. این مخزن ظرفیت نگه داری بیش از ۷ هزار شمش طلا یا ۹۰ میلیارد دلار را دارد. این مخزن در ۲۴ متر پایین تر از سطح زمین واقع شده است.

۱۶. در جنوب غربی محله ی منهتن یک پارک زیرزمینی به نام Lowline وجود دارد که در واقع اولین پارک زیر زمینی جهان محسوب می‌شود.


۱۷. در ترمینال مرکزی نیویورک شما می‌توانید به راحتی با کسی که در آن سوی ترمینال قرار دارد، ارتباط برقرار کنید.

۱۸. قدیمی ترین ساختمان نیویورک در سال ۱۶۴۲ ساخته شده است. نام این ساختمان Wyckoff Farm است و در بروکلین واقع شده است و همچنین اکنون به یک موزه تبدیل شده است که در اختیار هلندی ها می‌باشد.

۱۹. یکی از فکت های قدیمی مربوط به نیویورک این است که گاو چران ها در غرب منهتن نگهبانی می‌دادند. وظیفه ی آنها این بود که در نزدیکی رِیل قرار داشته باشند تا مردم در مسیر قطار قرار نگیرند و تصادف رخ ندهد. البته از سال ۱۹۴۱ به بعد دیگر احتیاجی به این کار نبود.

۲۰. تنوع گونه های پرندگان در نیویورک به شدت گسترده است. در واقع ۲۷۵ گونه از ۸۰۰ گونه پرنده ی شناخته شده در آمریکای شمالی، در نیویورک دیده شده اند.

۲۱. تعداد شهروندان نیویورک بیش از ۸ میلیون نفر است. این یعنی از هر ۳۸ آمریکایی، یک نفر نیویورک را خانه ی خود خطاب میکند.


۲۲. مجسمه ی آزادی شاید یکی از سنبل های درخشان در آمریکا باشد، اما آیا می‌دانستید که فرانسه این مجسمه را به ایالات متحده هدیه داده است؟ این هدیه در سال ۱۸۸۶ به مناسبت صدمین سالگرد آمریکا اهدا شد. گفتنی است که این مجسمه در ابتدا ۳۵۰ قطعه ی جدا از هم بود و حدود ۴ ماه طول کشید تا آن را اسمبل کنند.

۲۳. اگر بروکلین یک شهر مستقل بود، به چهارمین شهر بزرگ در ایالات متحده تبدیل می‌شد.

۲۴. یکی از مشهور ترین لقب های نیویورک عبارت سیب بزرگ یا همان The Big Apple است. اما این عبارت در واقع به یک مکان اشاره نمیکند. این در واقع لقبی بود که برای جایزه ی یک مسابقه ی اسب سواری در دهه ۱۹۲۰ انتخاب شده بود.


۲۵. مغز و چشم های آلبرت انیشتین در یک جعبه در نیویورک نگه داری می‌شوند.

۲۶. در سال ۱۷۸۰، زمستان به قدری سرد بود که بندرگاه نیویورک به طور کامل یخ زد. در نتیجه مردم می‌توانستند بر روی یخ راه بروند و از منهتن به جزیره ی Staten برسند. این هم یکی دیگر از فکت های عجیب نیویورک است.

۲۷. اگر در نیویورک صاحب یک منزل هستید، می‌توانید سفارش کاشت یک درخت در خارج از خانه خود را بدهید و هیچ پولی بابت آن پرداخت نکنید.

۲۸. اکثر مولتی میلیاردرهای جهان در نیویورک زندگی می‌کنند. همچنین بیش از ۳۸۰ هزار میلیونر در این شهر ساکن هستند.

۲۹. حال که صحبت از پول شد باید بگوییم که اگر قصد دارید در نیویورک زندگی کنید، به سرمایه ی هنگفتی نیاز دارید. میانگین مبلغ اجاره خانه در نیویورک ۳,۵۰۰ دلار است.


۳۰. تاکسی های زرد و مشکیِ نیویورک جلوه ی خاص و منحصر به فردی به این شهر داده اند. البته اولین تاکسیِ نیویورکی که گازسوز بود، در رنگ سبز و قرمز تولید شده بود.  رنگ زرد از سال ۱۹۱۲ به بعد برای تاکسی های نیویورک مورد استفاده قرار گرفت.

۳۱. فقط این مورد را تصور کنید؛ اگر تراکم جمعیت در ایالت تگزاس به اندازه ی نیویورک بود، کل جمعیت جهان می‌توانستند در این ایالت زندگی کنند.

۳۲. نام منطقه ی Bronx از نام یک اروپایی به نام Jonas Bronck برگرفته شده است چرا که در سال ۱۶۳۹، او اولین اروپایی ای بود که شهروند آن منطقه شده بود. پس از گذشت چند سال نام Bronck به Bronx تغییر یافت.

۳۳. در قرن نوزدهم از صدف های دریایی برای سنگ فرش خیابان Pearl استفاده می‌شد.


۳۴. اگر بخواهید با مترو به تمام نقاط نیویورک بروید، ۲۴ ساعت در راه هستید. و این در شرایطی است که شمت عجله داشته باشید. سیستم متروی نیویورک ۳۴ خط و ۴۶۰ ایستگاه دارد و یکی از بزرگترین سیستم های مترو در جهان به حساب می‌آید.

۳۵. در نیویورک یک حفار وجود دارد که در جستجوی طلا این کار را انجام میدهد و جالب است بدانید که درآمد هفتگی او ۶۰۰ دلار است.

۳۶. کمپانی های FedEx و UPS و سایر کمپانی های تبلیغاتی در مجموع درآمد ۱۲۰ میلیون دلاری را برای نیویورک به ارمغان می‌آورند که در نوع خود شگفت انگیز است.

۳۷. در جنوب ساحل Rockaway یک جزیره به مساحت یک مایل وجود داشت که Hog Island نام داشت که پس از طوفان بزرگ سال ۱۸۹۳ ناپدید شد.

۳۸. مک سورلی که یکی از قدیمی ترین بار های نیویورک است، تا سال ۱۹۷۰ به زنان اجازه ی ورود نمی‌داد.


۳۹. ساختمان معروف Empire State، کد پستی اختصاصی خودش را دارد.

۴۰. نیویورک ۵۲۰ مایل خط ساحلی دارد. اگر سواحل میامی، بوستون، لس آنجلس و سان فرانسیسکو را کنار هم بگذارید، باز هم با ساحل گسترده ی نیویورک قابل مقایسه نیستند.

۴۱. در نیویورک بلیط یک طرفه برای افراد بی خانمان مجانی است.

۴۲. تعداد فارغ التحصیل ها و کارشناسان نیویورک از جمعیت بوستون بیشتر است.

۴۳. یک پلتفرم قطار مخفی در هتل Waldorf Astoria وجود دارد.

۴۴. کوچکترین خانه در نیویورک در محله ی West Village واقع شده است و عرض آن نزدیک به ۳ متر است.

۴۵. جواز یک دکه ی هات داگ فروشی در پارک مرکزی نیویورک نزدیک به ۲۸۹ هزار دلار هزینه دارد.

منبع: Tripster